12 September 2016

07:00 - 17:45 
Registration opens
08:00 - 09:00 
Yearbook of Paediatric Endocrinology - YB3
Grand Amphithéâtre L2
Chair: Wieland Kiess (Leipzig, Germany)
YB3.1
Nicolas De Roux (Paris, France)
YB3.2
Stefano Cianfarani (Rome, Italy)
YB3.3
Khalid Hussain (London, UK)
YB3.4
Martin Wabitsch (Ulm, Germany)
YB3.5
Wieland Kiess (Leipzig, Germany)
08:00 - 09:00 
Meet the Expert 1 (repeated)
Amphithéâtre Bordeaux L3
08:00
MTE1.2
Olle Söder (Stockholm, Sweden)
08:00 - 09:00 
Meet the Expert 3 (repeated)
Salle Maillot L2
08:00
MTE3.2
Outi Mäkitie (Helsinki, Finland)
08:00 - 09:00 
Meet the Expert 4 (repeated)
Amphithéâtre Bleu L2
08:00
MTE4.2
Juliane Léger (Paris, France)
08:00 - 09:00 
Meet the Expert 5 (repeated)
252AB L2
08:00
MTE5.2
Albert Wiegman (Amsterdam, The Netherlands)
08:00 - 10:00 
Special Session 2: GPED activities
Improving health through growth monitoring in low-middle income countries
342 AB
Chairs: Asma Deeb (Abu Dhabi, UAE) & Ze'ev Hochberg (Haifa, Israel)
08:00
SS2.1
Kerstin Albertsson-Wikland (Gothenburg, Sweden)
08:20
SS2.2
Jean-Pierre Chanoine (Vancouver, Canada)
08:40
SS2.3
09:05
SS2.4
09:30
SS2.6
09:45
SS2.7
09:15 - 10:15 
Novel Advances in Paediatric Endocrinology 2: Non-coding RNA in paediatric endocrinology
Grand Amphithéâtre L2
Chairs: Nicolas de Roux (Paris, France) & Luis Castano (Bilbao, Spain)
09:15
NA2.1
09:45
NA2.2
09:15 - 10:45 
RFC & FC 6 - Syndromes: Mechanisms and Management
Amphithéâtre Bleu L2
Chairs: Feyza Darendelier (Istanbul, Turkey) & Rasa Verkauskiene (Kaunas, Lithuania)
10:35
FC6.6
09:15 - 10:45 
RFC & FC 7 - Gonads & DSD
Amphithéâtre Bordeaux L3
Chairs: Anna Nordenstrom (Stockholm, Sweden) & Berenice Mendonca (São Paolo, Brasil)
RFC7.6
09:45
FC7.1
09:15 - 10:45 
RFC & FC 8 - Growth: Clinical
Salle Maillot
Chairs: Pierre Bougnères (Paris, France) & Susan O’Connell (Cork, Ireland)
09:15 - 10:45 
RFC & FC 9 - Pathophysiology of Disorders of Insulin Secretion
252 AB L2
Chairs: Marc Nicolino (Lyon, Frace) & Carine de Beaufort (Luxenbourg, Luxenbourg)
RFC9.7
RFC9.8
Shereen Abdelghaffar (Cairo, Egypt)
10:45 - 11:15 
Refreshment break, posters and exhibition
Exhibition area
11:15 - 11:30 
ESPE Awards
Outstanding Clinician Award, International Outstanding Clinician Award, Hormone Research in Paediatrics prizes
Grand Amphithéâtre L2
Chairs: Gary butler (London, UK) & Jan Lebl (Prague, Czech Republic)
11:30 - 12:00 
Plenary 5
Grand Amphithéâtre L2
Chairs: Mehul Dattani (London, UK) & Annette Grüters-Kieslich (Berlin, Germany)
11:30
PL5
Philippe Froguel (London, UK)
12:15 - 13:45 
RFC & FC 10 - Perinatal Endocrinology
Amphithéâtre Bleu L2
Chairs: Veronica Mericq (Santiago, Chile) & Regis Coutant (Angers, France)
12:15 - 13:45 
RFC & FC 11 - Thyroid
Amphithéâtre Bordeaux L3
Chairs: Paul Von Trotsenberg (Amsterdam, The Netherlands) & José Moreno (Madrid, Spain)
12:45
FC11.1
12:15 - 13:45 
RFC & FC 12 - Neuroendocrinology
252 AB L2
Chairs: Najiba Lahlou (Paris, France) & Lourdes Ibáñez (Barcelona, Spain)
RFC12.5
RFC12.7
RFC12.8
12:15 - 13:45 
RFC & FC 13 - Management of Obesity
Salle Maillot - L2
Chairs: Bessie Spiliotis (Athens, Greece) & Antje Korner (Leipzig, Germany)
RFC13.6
RFC13.8
13:05
FC13.3
Leticia E Sewaybricker (Sao Paulo, Brazil)
12:15 - 13:45 
RFC & FC 14 - Growth : Mechanisms
342 AB L3
Chairs: Frederic Brioude (Paris, France) & Weiland Kiess (Leipzig, Germany)
12:15 - 13:45 
RFC & FC 15 : Late Breaking
Grand Amphithéâtre L2
Chairs: Sandro Loche (Cagliari, Italy) & Lars Savendahl (Stockholm, Sweden)
RFC15.5
RFC15.8
Dimitrios T. Papadimitriou (Athens, Greece)
13:45 - 15:15 
Lunch, posters and exhibition
Exhibition area
13:45 - 15:15 
ESPE Activities Update
252 AB
Chairs: Jan Lebl (Prague, Czech Republic), Rasa Verkauskiene (Kaunas, Lithuania), Faisal Ahmed (Glasgow, UK) & Martine Cools (Ghent, Belgium)
John Gregory (Cardiff, UK)
Lusine Kalantaryan (Yerevan, Armenia)
Juliane Léger & Mariam Kourime (Paris, France & Casablanca, Morocco)
Asma Deeb & Tara Hussain (Abu Dhabi, UAE & Sulaymani, Iraq)
Rasa Verkauskiene (Kaunas, Lithuania)
Moshe Philip (Petah Tikva, Israel)
Rasa Verkauskiene (Kaunas, Lithuania)
Jan Lebl (Prague, Czech Republic)
Irène Netchine (Paris, France)
Nicolas de Roux & Martin Wabitsch (Paris, France & Ulm, Germany)
Katharina Main (Copenhagen, Denmark)
Outi Mäkitie (Helsinki, Finland)
Martine Cools (Ghent, Belgium)
14:00 - 15:00 
Industry Sponsored Satellite Symposia
Salle Maillot L2
15:15 - 16:15 
Meet the Expert 6 (repeated)
252 AB L2
15:15
MTE6.2
Philip Chanson (Paris, France)
15:15 - 16:15 
Meet the Expert 7 (repeated)
Salle Maillot L2
15:15
MTE7.2
Serap Turan (Marmara, Turkey)
15:15 - 16:15 
Meet the Expert 8 (repeated)
342 AB L3
15:15
MTE8.2
15:15 - 16:45 
Symposium 8: Stem cells in endocrine organs
Amphithéâtre Bleu L2
Chairs: Ivo Arnhold (São Paolo, Brazil) & Martin Wabitsch (Ulm, Germany)
15:15
S8.1
Cynthia Andoniadou (London, UK)
15:45
S8.2
Rudolph L Leibel (New York, USA)
16:15
S8.3
David Hodson (London, UK)
15:15 - 16:45 
Symposium 9: Recent advances in congenital adrenal hyperplasia
Grand Amphithéâtre L2
Chairs: Evangelia Charmandari (Athens, Greece) & Stefan Wudy (Giessen, Germany)
15:45
S9.2
16:15
S9.3
15:15 - 16:45 
Symposium 10: Endocrine management of preterms
Amphithéâtre Bordeaux L3
Chairs: Margaret Zacharin (Melbourne, Australia) & Gabriel Á Martos-Moreno (Madrid, Spain)
15:15
S10.1
15:45
S10.2
16:45 -  
Exhibition closes
16:45 - 17:15 
ESPE Awards
ESPE International Award, ESPE president poster award
Grand Amphithéâtre L2
Chairs: Peter Clayton (Manchester, UK) & Jean-Claude Carel (Paris, France)
17:15 - 17:45 
Plenary 6
Grand Amphithéâtre L2
Chairs: Moshe Phillip (Petah Tikva, Israel) & Tadej Battelino (Ljubljana, Slovenia)
17:15
PL6
Bart Roep (Leiden, The Netherlands)
17:45 - 18:00 
Closing Ceremony
Jean-Claude Carel, Peter Clayton & Mehul Dattani
Grand Amphithéâtre L2