Friday 20 September 2019

07:30 - 19:30 
REGISTRATION
08:30 - 09:30 
MEET THE EXPERT 5.1
Managing endocrinopathies in McCune-Albright Syndrome
E1
MTE5.1
08:30 - 09:30 
MEET THE EXPERT 6.1
Management of Diabetic Ketoacidosis
HALL B
MTE6.1
Zdenek Sumnik (Prague, Czech Republic)
08:30 - 09:30 
MEET THE EXPERT 7.1
Management of Graves disease
E2
MTE7.1
Tim Cheetham & Claire Wood (Newcastle, United Kingdom)
08:30 - 09:30 
MEET THE EXPERT 8.1
Management of neonatal hypoglycaemia
HALL C
MTE8.1
Klaus Monicke (Magdeburg, Germany)
08:30 - 09:30 
MEET THE EXPERT 1.2
Holistic approach to the individual with DSD
F1
MTE1.2
08:30 - 09:30 
YEARBOOK OF PAEDIATRIC ENDOCRINOLOGY 2
HALL A
Chair: Feyza Darendeliler (Istanbul, Turkey)
08:30
YB2.1
Christa Flück (Bern, Switzerland)
08:42
YB2.2
Danilo Fintini (Rome, Italy)
08:54
YB2.3
Martin Wabitsch (Ulm, Germany)
09:06
YB2.4
Carla Bizzarri (Rome, Italy)
09:18
YB2.5
Jean-Pierre Chanoine (Vancouver, Canada)
09:30 - 11:00 
FREE COMMUNICATIONS & RAPID FREE COMMUNICATIONS 6 - Bone, growth plate and mineral metabolism Session 2
HALL B
Chairs: Poonam Dhamaraj (Liverpool, United Kingdom) & Ola Nilsson (Stockholm, Sweden)
09:35
RFC6.2
09:30 - 11:00 
FREE COMMUNICATIONS & RAPID FREE COMMUNICATIONS 7 - Diabetes and Insulin Session 2
HALL C
Chairs: Birgit Rami-Merhar (Vienna, Austria) & Ram Weiss (Jerusalem, Israel)
09:50
RFC7.5
Kineret Mazor-Aronovitch (Ramat Gan, Israel)
10:20
FC7.3
10:30
FC7.4
09:30 - 11:00 
FREE COMMUNICATIONS & RAPID FREE COMMUNICATIONS 8 - Pituitary, neuroendocrinology and puberty Session 1
E1
Chairs: Evelien Gevers (London, United Kingdom) & Juliane Léger (Paris, France)
09:30
RFC8.1
09:45
RFC8.4
10:00
FC8.1
10:20
FC8.3
09:30 - 11:00 
FREE COMMUNICATIONS & RAPID FREE COMMUNICATIONS 9 - Fetal, neonatal endocrinology and metabolism (to include hypoglycaemia)
E2
Chairs: Pratik Shah (London, United Kingdom) & Jacques Beltrand (Paris, France)
10:40
FC9.5
10:50
FC9.6
09:30 - 11:00 
FREE COMMUNICATIONS & RAPID FREE COMMUNICATIONS 10 - Sex differentiation, gonads and gynaecology or sex endocrinology
F1
Chairs: Ken McElreavey (Paris, France) & Anna Nordenström (Stockholm, Sweden)
09:50
RFC10.5
09:30 - 11:00 
ERN SESSION
F2
Chairs: Anita Hokken-Koelega (Rotterdam, The Netherlands) & Peter Clayton (Manchester, United Kingdom)
09:30
ERN1.1
Olaf Hiort & Alberto Pereira (Lübeck, Germany & Leiden, The Netherlands)
09:45
ERN1.1
10:15
ERN1.2
Arlene Smyth (Glasgow, United Kingdom)
10:30
ERN1.3
Edward Visser (Rotterdam, The Netherlands)
11:00 - 11:30 
REFRESHMENT BREAK, POSTERS & EXHIBITION
Exhibition Area
11:30 - 12:00 
ESPE AWARDS - Andrea Prader Prize
HALL A
Peter Clayton (Manchester, United Kingdom)
12:00 - 12:30 
PLENARY 3
Glucocorticoid rhythms, stress response and the brain from neonates to adults
HALL A
Chairs: Nils Krone (Sheffield, United Kingdom) & Keiichi Ozono (Osaka, Japan)
12:30 - 13:00 
ESPE AWARDS
HALL A
13:00 - 14:30 
LUNCH, POSTERS & EXHIBITION
Exhibition Area
13:15 - 14:15 
Industry-Sponsored Satellite Symposia
14:00 - 16:00 
Global Pediatric Endocrinology and Diabetes (GPED) - The Long Winding Road towards Sustainable Access to Affordable Insulin
F1
Chairs: Reiko Horikawa (Japan) & Ganesh Jevalikar (India)
14:00
Jean-Pierre Chanoine (Chanoine, Vancouver)
15:35
David Beran, Nicola Magrini & Xiaoping Luo (Geneva, Switzerland; Geneva, Switzerland & Hubei, China)
14:30 - 16:00 
CONTROVERSY
Does obesity need tertiary care provision?
HALL A
Evangelia Charmandari (Athens, Greece)
CON1.1
Billy White (London, United Kingdom)
CON1.2
Wieland Kiess (Leipzig, Germany)
14:30 - 16:00 
SYMPOSIUM 5
Impact of genomics on growth
E1
Chairs: Andrew Dauber (Washington, USA) & Irène Netchine (Paris, France)
S5.1
S5.2
Gudrun ARappold (Heidelberg, Germany)
S5.3
Taneli Raivio (Helsinki, Finland)
14:30 - 16:00 
SYMPOSIUM 6
Endocrinology meets diversity: Transgender Youth
HALL B
Chairs: Sabine Hannema (Leiden, The Netherlands) & Gary Butler (London, United Kingdom)
S6.2
Annelou de Vries (Amsterdam, The Netherlands)
S6.3
14:30 - 16:00 
SYMPOSIUM 7 - New Horizens in the Management in Adrenal Insufficiency
HALL C
Chairs: Christa Flück (Bern, Switzerland) & Walter Bonfig (Grieskirchen, Austria)
S7.1
Leonardo Guasti (London, United Kingdom)
14:30 - 16:30 
ESPE Nursing and Allied Health Working Group (PENS)
F2
Christine Derycke (Brussels, Belgium)
14:30
WG8.1
Siska Verlinde (Brussels, Belgium)
14:50
14:55
WG8.2
Berit Kristrom & Camilla Ernstsson (Umeå, Sweden & Umeå, Sweden)
15:15
15:20
WG8.3
Ieuan Hughes & Kate Davies ( Cambridge, United Kingdom & Cambridge, United Kingdom)
15:40
15:45
WG8.4
Louise Williams (London, United Kingdom)
16:05
16:10
WG8.5
Grace Summer (Leeds, United Kingdom)
16:00 - 16:30 
PLENARY 4
HPG -Nutrition and the hypothalamo-pituitary-gonadal axis
HALL A
Chairs: Anders Juul (Copenhagen, Denmark) & Luca Persani (Milan, Italy)
PL4
16:30 - 16:45 
REFRESHMENT BREAK, POSTERS & EXHIBITION
Exhibition Area
16:45 - 18:15 
Industry-Sponsored Satellite Symposia
17:00 - 18:00 
NOVEL ADVANCES 1
Stem cell reprogramming, IPS cells
HALL B
Chair: Nicolas de Roux (Paris, France)
NA1
Karine Rizzoti (London, United Kingdom)
18:15 - 19:30 
ESPE ANNUAL BUSINESS MEETING
F2